Fragment artykułu Kazimierza Kossowskiego

Fragment artykułu Kazimierza Kossowskiego o kopalni miedzianogórskiej

Nikt nie zaprzeczy, że w obszernej budowie Miedzianogórskiej, znajdowały się rozmaite gatunki rud kruszcowych, że te były bogate co do procentu, że w różnych filarach kopalni obfitość łożysk[1] była znaczna, a szczególniej w pasie filarowym drugiego zagłębia[2] pod szybem Oberhutmana i Karola, w pasie zagłębia pierwszego pod szybem Jana, w pasie zagłębia trzeciego pod szybem Stanisława; że ostatnie niekorzystne roboty w przodkach od 3go zagłębia ku wychodni postępujących, po większej części przerabiały stare roboty, z których bogate sztufowe rudy, były już poprzednio wybrane. Nikt także nic zaprzeczy, że na wschodnim ucięciu kopalni, pozostały filary rud kruszcowych malachitowych, których ciągłość i zamożność, w dalszym kierunku ku wschodowi, wcale nie była rozpoznaną. W zachodnim zaś oddziale kopalni pod szybem Jana, łożyska kruszcowe jakkolwiek się wykliniły, stosunki jednakowoż uwarstwowania massy iłów czarnych kruszconośnych, są te same.

(Kossowski K. 1845 – O kopalni rudy miedzianej około Kielc w Królestwie Polskim. Biblioteka Warszawska, t.1: 544-571).

[1] Łożysko – złoże.
[2] Zagłębie – poziom wydobywczy.

kossowski_tytul

Kossowski K. 1845 – O kopalni rudy miedzianej około Kielc w Królestwie Polskim. Biblioteka Warszawska, t.1: 544-571

Plan kopalni "Zygmunt"

Kossowski K. 1845 – O kopalni rudy miedzianej około Kielc w Królestwie Polskim. Biblioteka Warszawska. Plan kopalni „Zygmunt”.

kossowski1965_small

Hałdy pochodzące z szybu poszukiwawczego Kazimierza Kossowskiego. Stan w 1965 r. Fot. Jerzy Fijałkowski.

Szyby Kossowskiego

W miejscu, gdzie rosną drzewa zachowały się słabo widoczne ślady hałd pochodzące z szybu poszukiwawczego Kazimierza Kossowskiego. Stan w 2007 r.

Szyby Kossowskiego.

W miejscu, gdzie rosną drzewa i stoi dom znajdowały się  słabo widoczne ślady hałd pochodzące z szybu poszukiwawczego Kazimierza Kossowskiego. Stan w 2012 r. GPS 50°55’58.0″N 20°34’03.3″E

Ustawa dla Stowarzyszenia Akcyjonaryjuszów do interesu srebrno-miedzianego górnictwa pod Miedzianogórą w okolicy Kielc na mocy kontraktu rządowego Kazimierzowi Kossowskiemu wydanego przez Wydział Górnictwa przy Komisyi Rządowej Przychodów i Skarbu pod datą 30 grudnia 1847 r.